HISTORIA: Miejsce ostatecznego spoczynku (Dobrej) Wiedźmy z Osowy Sień    

Będąc w Pałacu, jesteś w stanie przejść do średniowiecznego kościoła św. Fabiana i św. Sebastiana. Ukryty za kamiennymi murami, znajduje się w odległości mniejszej niż 350 metrów. Będąc w obrębie kościoła i cmentarza, być może zainteresuje Cię odwiedzenie szczególnie jednego grobu...

Julianna Marszałek "Julia", która dorastała z wadą wzroku i była nieślubnym dzieckiem, nie miała łatwego życia.

Urodzona 1 stycznia 1908 r. W klaustrofobicznych granicach miasteczek o skarłowaciałych osadach, uciekła od plotek związanych z jej sytuacją, kiedy jej matka wyszła za szewca z Osowa Sien w 1918 roku.

Zamieszkali na dobre w domu z dachem krytym strzechą w pobliżu Pałacu w Osowa Sien dobrze ukrytym od wścibskich oczu bardziej zaludnionych części miasta.

W przeciągu kilku lat jej ojczym nagle zmarł, a matka w krótkim czasie po nim.

Pomimo przeciwności losu, Julia była postacią osobliwą wcześnie rozpoznawana była, jako kobieta mistyczna, będąca w stanie z przepowiadać przyszłość czy rzucić urok- zachwycała i wprawiała w zakłopotanie zarówno Niemców, jak i Polaków. Ale to zwierzęta Osowy Sien, zawdzięczały jej wiele dzięki szczególnej magii, która dokonywała cudów.

Potrafiła leczyć wszelkiego rodzaju zwierzynę, mieszkańcy wioski bardzo ją szanowali i doprowadzali do jej domu zarówno kulawego konia jak i psa.

Zielarka, głęboko praktykujący wiarę, rzucała wyzwanie i była w stanie pomoc każdemu, kto do niej się zwrócił. Robiła to z takim sukcesem, że nikt nie odważył się jej przeszkodzić, pomimo jej zadziornej natury (czasami szczególnie nieprzyjemnej dla niektórych).

I takim życiem właśnie wolała zyc - i jak wolimy ją pamiętać: osoba, która żyła według własnych zasad.

Choć nie czerpała korzyści ze swoich mocy, można by argumentować, że nie była kobietą, o której można by zapomnieć. W związku z tym honorujemy jej życie i śmierć prywatnymi kolacjami przy świecach dla bardziej odważnych gości, co dwa lata, odpowiednio, 1 stycznia i 30 sierpnia.

Jeśli nie możesz brać udziału w tym honorowym party, uświęć jej pamięć i zatrzymaj się przy jej grobie na kościelnym terenie św. Fabiana